Lojistik

Gıda maddeleri üreticiden kullanıcıya giderken uzun bir yol kateder.

İster derin dondurulmuş gıdalar ister sebze, et, balık, süt ürünleri, kahve gibi ürünler olsun – müşteriler her zaman taze ve kusursuz ürün ister.

Bunu garantilemek için, ürünlerin taşınması esnasında sıcaklık ve nem değerlerinin HACCP ve DIN EN 12830’a göre sürekli izlenmesi ve belgelendirilmesi gerekmektedir.

testo 184 T1, testo 184 T2, testo 184 T3, testo 184 T4, testo 184 H1 ve testo 184 G1 dataloggerlar sizi bu konuda destekleyecektir.

Gıdalar büyük özen hak ederler.

Testo’nun ölçüm cihazları, tüm soğuk zincir boyunca yıllardır kullanılmaktadır.

Mal kabulde, depolamada ve lojistikte termometrelerimiz, pH ölçüm cihazlarımız, dataloggerlarımız ve izleme sistemlerimiz gıda güvenliğini sağlamayaya, yasal düzenlemelere ve normlara bağlı kalmaya katkıda bulunurlar.

Soğutulması zorunlu gıdaların taşınması sırasında da sabit bir soğutma sıcaklığına ihtiyaç vardır ve üretici ile son tüketici arasındaki soğuk zincir kesintiye uğramamalıdır.

Bunu sağlamak için, lojistik uzmanları Testo’nun dataloggerlarına ve veri izleme sistemlerine güveniyor. Çünkü testo ölçüm cihazları, lojistik sıcaklığının toplama noktasından varış yerine teslimatına kadar istikrarlı olup olmadığının anında görülmesini sağlar.

Sıcaklık kontrolleri

Sıcaklık izleme